Programiranje je največja nova dejavnost 21. stoletja. Nekatere osebe se danes preživljajo s to panogo ali v službi ali pa od doma. Programski jeziki so razširini in obstajajo različne vrste jezikov za vsako napravo. Računalnik ima na voljo več sto različnih programskih jezikov, v katerih se lahko učimo. Med najbolj priljubljene spadajo Java in C++. To so programski jeziki, v katerih so napisani mnogi programi, ki jih vsak dan uporabljamo.

Med tovrstne programe štejemo Word, Firefox, Access, Googlove Aplikacije ter mnoge druge. Programiranje nam omogoča uporabniške vmesnike, kot so Windows ali pa Mac OS. V starih časih, preden so bili na voljo uporabniški vmesniki, so ljudje morali uporabiti konzolo za dostop do vseh programov in aplikacij. DOS je bil eden izmed prvih uporabniških vmesnikov. Sprva je bil napisan v tako imenovanem programskem jeziku “Assembly”, nato pa so inženirji v podjetju Microsoft mnoge dele programa na novo sprogramirali v programskem jeziku C. Windows 4.0, je bil nato v veliki večini tudi sprogramiran v C jeziku.

programiranje

Mnogi drugi operacijski sistemi so imeli takšne začetke. Programiranje nam pomaga napisati kakršen koli program, ki si ga zamislimo. Prvi jezik, ki se ga običajno učijo učenci ali pa študenti, se imenuje Java. To je dokaj preprost in najbolj uporabljen jezik, ki je idealen za manjše aplikacije ali pa programe. Mnogi programerji za pisanje kode v programskem jeziku Java uporabljajo urejevalnik, ki se imenuje “Eclipse”.

Program Eclipse je uporabniški vmesnik, kot je Word, v katerem pišemo samo kodo in nam program nato lahko pokaže napake in kako to napako popraviti. V programu lahko testiramo kodo tako, da jo zaženemo v samem programu. Program nam izpiše, če je prišlo do kakšne napake med izvajanjem vaše kode. V tem programu lahko sprogramiramo različne vrste programov, vse od preprostih programov, ki se izvajajo v konzoli, do zapletenih programov, ki imajo svoje lastne grafične vmesnike.

Mnogi programerji uporabljajo Eclipse za vsakdanje delo, saj je programiranje v tem programu dokaj preprosto. Težavnost je v tem, da se moramo sprva naučiti samo kodo, ki jo vpišemo v program. Koda, napisana v Javi, je za nekatere lahko zelo zapletena, saj je večina kod in ukazov napisana v angleškem jeziku in nekateri mogoče ne poznajo strokovnih izrazov v angleščini.

Vmesniki za programiranje imajo lahko različne funkcije. Nekateri so morda namenjeni samo kodiranju, drugi pa imajo možnost sestave samega programa v samostojno aplikacijo. To je tako imenovana funkcija “assemble”, kjer se programska koda pretvori v programsko datoteko “.exe”. Nato lahko zaženem program brez uporabe programov, kot so Eclipse.